top of page

116- D o s t l u k


 

Bir süre sonra somut sahipliklerimiz asla tek başına tatmin etmez insanı yaşamda. Sahip olduklarımız bir başkası ile paylaşınca anlamlıdır çünkü. 

 

Paylaşımı kimlerle yapmak ister gönül peki? 

Dostlarıyla!

Dost kimdir?

Dost demek güven demektir önce! 

Sonra birlikte yaptığın her ne aktivite olursa olsun, sırf o var diye tamam demektir mesela. 

Bence en çok dost, hatta dostluk gerekir insana. 

 

Bu kavramda, dost kelimesinin içini illa ki bir arkadaşın doldurmaz. Eşinle de ailenle de sevgilinle de arkadaşlarınla da hayvanınla da kendinle de dost olmalısın önce, diğer her rol peşinden gelmeli. İnanın bir insana yaşamında mutlu olması için en çok keyifli bir sohbet zevk verir ama iyi sohbet, samimice, yanında kendin olabildiğin, yanlışlanmadığın, yargılamadığın, kendini anlatabildiğin, kendisini dinleyebildiğin, yanında sıkılmadığın, eğlendiğin, ağladığın, güldüğün…

 

Gerçek bir sohbetle kalbi doyar insanın, ruhuna ferahlık gelir, sadece keyif almaz etrafına da keyif veren olur.  Dostla sohbetin yanına da bence en çok kahve diyeceksiniz biliyorum ama ondan daha önce emek ve özen yaraşır. Farklı fikirde olabilirsin, aynı olmak değildir dostu dost yapan, üsluptur, tahamül göstermektir, farklılığından kendini zenginleştirmektir, empati kurabilmektir, sabırlı olmaktır, hatta bazen fedakarlık yapmaktır, ona rağmen değil onun için bir şey yapmaktır. 

 

Sonuçta emek olmadan, özen gösterilmeden, ne kalıcı dostluklar olur ne de samimi bir dost. Arkadaşlık olur adı belki, ya da en çok tanıdıklık olarak kalır isimler telefonun rehberinin bir köşesinde.

 

Çok seviyorum karma’yı, ne ekersen onu biçersin inanışını. Madem koşulsuz sevemiyoruz birbirimizi, madem dengeli ilişkiler yaşamak için verdiğimizi almak da istiyoruz o zaman beklediğimiz dost önce biz olucaz!  Fark et ki genelde ektiğimizi biçiyoruz, belki de fark bile etmeden. Her kim sende neyse, sen de ona verdiğine, onun yanında kim olduğuna bakmalısın! 

 

Özü şu ki; şefkat, özen, emek ekersek ilişkilerimize, çok sağlam dostluklar biçeceğimiz kesin.  Çünkü dostluğun yanına en çok yakışan şey önce emektir! Yolculuğun sonuna kadar yanımızda taşıdığımız, en çok biriktirdiğimiz şeyler,  emek verilmiş dostluklar ve onlarla yaşanmış hatıralar olsun!

 

Sağlıcakla

Aynur Görmüş

 


Comments


bottom of page