top of page

(31) Sanatla ŞifalanYıllardır resim yaparak bir hobinin içinde üretimde olmanın güzelliğinin de ötesinde, aynı zamanda ruhuma ve zihnime de nasıl iyi geldiğinin hep farkında olmuştum.

İşte bu bir nevi meditasyon yöntemi oldu benim için.

Her birimizin hayatlarında bazı benzer duygular çokça var; yaptığı işlerin stresi, yetişmesi gerekenlerin telaşı, zaman ve kaynakların kısıtlı olması sonucu yaşadığımız sıkışmışlık duyguları, hareketsizlikten bedenlerimizin gerginliği, başarılı olmak baskısı ve iyi görünmek için gösterdiğimiz çabalarımızdan dolayı ruhsal sağlığımızdaki gelgitler, zihne düştüğümüz her an; geçmişimizin keşkeleri ve geleceğimize dair kaygılar…


Peşimizi bırakmayan hepsi bize ait bu duyguları biran rafa kaldırıp nefes alabileceğimiz anlara ihtiyacımızsa oldukça büyük.

Tüm bu ihtiyaçlarla ve resimle olan birlikteliğimi de düşünerek Sanat Terapisti olmak için eğitim aldığım dönemde, önce kendime nasıl iyi gelebilirimi, sonra sanatın insanlara faydalarını keşfedip ve bu faydaları anlatabilmeye dair de ilham olmayı çok istedim hep.

Sanat terapisi dışavurumcu terapinin bir formu olarak, bireyin duygusal durumunu veya zihinsel refahını geliştirmenin bir yoludur. Bu sayede kişisel gelişime teşvik eder, öz saygıyı kazandırmaya katkı sağlar, zorluklarla başa çıkma, duyguları ifade etme ve yönetme becerilerini arttırır ve bilişsel işlevleri geliştirir. Aynı zaman da sanatın bir dalı ile ilgili olmak, insanın an’ının tadına kaygısızca varmasını ve kendisi ile sağlıklı bir iletişimde olmasını mümkün kılar.

Her bireyi kendini keşfedeceği, kendisi ile özgür zamanlar geçirebileceği hem üretirken hem de zihnini sakinleştireceği, hayattan iyisiyle, zoruyla her anından keyif almayı alışkanlığı yapacak yolları keşfetmeye davet ediyorum!


Sağlıcakla

Aynur Görmüş
Comments


bottom of page