top of page

123- S ı n ı r l a r


 

Zamanınızın çoğunu birlikte geçirdiğiniz insanlara dikkat ettiğinizde düşünce biçiminizi ne kadar etkilediklerini fark edeceksiniz ve bu oldukça değerli.

 

  • Kendi mutsuzluğunu size de dayatan, kendi olumsuz enerjisini size de geçiren, hatta sizi mutluluğunuzdan utandırmaya çalışan, enerjinizi aşağı çekenlerden mi oluşuyor?

  • Yoksa seni güçlendiren, yargılamadan dinleyen, seçimlerine saygı duyarak kendi değerlerinle var olmana destek vererek, iyi şeyler üretmene dair motive edenlerden mi oluşuyor?

 

Çünkü genelde düşünce ve davranış biçimimizin yatkınlığında çevremizdeki  insanların eğiliminin ortalaması çok belirleyici oluyor.

 

Bazen hayatımızdaki insanlarla zorunlu sebeplerle ilişkimizi tamamıyla koparmamızın kolay olmayacağını düşünüyor olabiliriz. Bu iş hayatımız olabilir, akrabalık ilişkileri ya da bir zaman önce kendi seçtiğimiz arkadaşlıklar bile olabilir. Ama yolculuğun içinde herkesin bakış açısı değişebilir ya da onların bakışına dair bizim farkındalığımız artabilir. Bu sebeple bir süre sonra birbirine iyi gelmeyebilir bazı ilişkiler.

 

Yaşamımızda kime ne kadar zaman ayıracağımızı, kiminle ne seviyede bir ilişki kuracağımızı, sınırlarımızı belirleyecek tek kişi sadece biziz. Vizyonunuz, yaşamdan aldığınız keyiflerin çoğunluğu ortak paydada buluşabiliyorsa o zaman birlikteliğinizin çıktısı da büyür, hedefleriniz ortaksa başarınız artar, sorumluluklarınızı paylaşabiliyorsanız çözüm de hemen yanı başınızda duruyor olur. Yeter ki fark et!

 

Hayatınızda olumsuz bir dil kullanan ve düşünceleriyle sizin enerjisinizi soğuran, kendi doğrularına çekmeye dair baskı yapan, yargılayıcı üslup kullanan, dili şiddet, öfke içeren insanlar ne kadar var çevrenizde fark edebilir, sonra oradan uzaklaşarak yüreğinizi, zihninizi, kendi yaşam çemberiniz içinde güvende tutabilirsiniz. Sizin seçiminiz; yönünüzü dayanışmaya, yardımlaşmaya, size ilham verebilecek insanlarla doğru çevirmek olabilir.

 

Sizi düşlerinizden uzaklaştıran, umudunuzu yok etmeye çalışan, yargılayarak üretkenliğinizi olumsuz etkileyen, takdir etmeyi, destek vermeyi bilmeyen, en önemlisi de yaşamdan aldığınız keyfi düşüren insanlara hayatınızda mesafe koyabilirseniz, özgürleşirsiniz. Hayat bir kere; seçimler de bizim, sonuçların bedeli de. Siz, sizinle bir olmaya gönüllü olanlara emek verip, gücünüzü arttırmaya dair gelenleri hayatınıza buyur edebilirseniz, huzura ve tatmin bir hayata ulaşmak da mümkün.


Sağlıcakla

Aynur Görmüş

 

Comments


bottom of page