top of page

Kendinle Tamamlan, 2021 ile Vedalaş (Ocak derKi 2022'den)Takvimlerde bir yıla daha nokta koyarken, hep o yıl yapamadıklarımızı gelecek yıldan bekleriz.


Peki nedir yeni yıla yüklediğimiz anlamlar, hiç düşündün mü?


Bir çoğunuzdan duyar gibiyim;

Umuttur!

Başlamaktır, bırakmaktır, bitirmektir, vedalaşmaktır, yeni kararlar almaktır, yapılacaklar listeleri belirlemektir, bırakmak istediğimiz birçok davranış terk edilmeye niyettedir.


Aslında bir çoğumuz yıllara sorumluluk yükleriz; dilimize pelesenk olan inanış da budur,

‘Bu yıl şanssız geldi, bu yıl iyi geçmedi, bu yıl bir bitse…’

Suçlu arıyorsan yıla bakmamalısın, sorumluluğu alıp hedeflerine odaklanmayan SEN’e bakmalısın!


Düşün; takvimleri, günleri, saatleri devirmeye çalışmadın mı bunca zaman?

‘Bir an önce hafta sonu gelsin, bir sonraki ay olsun, önce bir çocuklar büyüsün, biraz daha param olsun, boş vaktim olsun…’


Fark et! Yeni yıl sana hiçbir şey getiremez, bir şey de götüremez senden. Ha bir gün önce ha sonra, o sadece bir tarihten bir rakamdan ibaret. Sen yeni yıla kendini nasıl götüreceğine bakmazsan, o yılın, günün, anın içindeyken kıymet bilmezsen, her güne her yıla o bir önceki yılda beğenmediğin senle girecek olursan bir sonraki sabaha, güne ya da yıla uyansan da fayda etmez, ömür geçer, sen yıllara isyanda kalırsın ama yaşamında hiçbir şey değişmez!


Fark etmeli, harekete geçmeli ve kendini dönüştürmelisin, beğenmediğin o insanı alt üst edip yeniden var etmelisin. Kısacası kendine gelmelisin!


Senden başka irade yok, olamaz, her yeni yılda da düşlerini yaşamayı seçecek olan sadece sensin, çünkü sen seçtiğini yaşayacaksın. Hesabını yıllara sorarak, sihirli bir değnekle düşlerinin gerçek olmasını bekleyemezsin.


Evet yaşam belki çok kolay olmayabilir. Ama zaten kolay olan ne var ki? Ayrıca sen zor dedikçe her şeyin zor olacağına inancınla gerçekliğini de dilinde, zihninde yaratıyorsun. Mutlak toz pembe bir hayatı kimse vaat etmeyecek sana ama kolay hiçbir şey yok mu, odağını yapabildiklerine, güzel olana, sana iyi gelene çevirmeyi seçsen?


Sana kim olmak istiyorsan fark edebilme ve seçebilme iradesi verilmiş. Beğenmiyorsan bir daha seç, bir daha seç bir daha denmiş. Engel kim burada yeniden seçebilmene, bak bakalım? Sen kimi var etmek hayata kimi sunmak istiyorsan sadece o ol!


Olanlar içinde, olmayanlar içinde sorar mısın kendine?

· Suçlu kimdi?