top of page

(17) Her Kadının Bir Hobisi Olmalı!

Güncelleme tarihi: 16 Kas 2021

Kendini yansıtan, kendini gerçekleştirebileceği, yaşamı an’da yakalayabileceği, sadece kendi zihniyle, ruhuyla, bedeniyle kalabilmeyi keşfedebileceği hobileri olmalı.


Hobi demek boş zaman bulmak, maddi kaynak bulmakla ilgili de değildir her zaman. Boş zamanı, elindeki kaynaklarla, kendini iyi hissettirecek bir amacı yaratmakla ilgilidir.


Yaşamda bir sürü rollerin üstesinden gelen varlıktır kadınlar. İş kadını olur, ev kadını olur, anne olur, evlat olur, eş olur, arkadaş, dost, çalışan olur, her daim öğretmen, insan yetiştiren olur. Ve her birini de aynı zamana sığdırır, hepsinde de özveri ile başarılı olur. Ama çoğu zaman kendi olmayı öteler, kendi düşlerini unutur, hayallerinden ödün verir, kaynak ayırmaz, kendini yaşamayı en sona bırakır, bazen de hiç yaşayamaz, yaşamın koşturmasında kaybolur gider.


Ama bir an olsun kendi bütünsel sağlığını da düşünebilir mi acaba her kadın?


Aslında güncel bir sürü kaynakla fark edebiliriz neler düşlediğimizi, yapmayı istediğimiz hobilerimizi, biraz zaman ayırabilirsek kendimize, üzerine azıcık düşünürsek bir fincan kahve eşliğinde, çocukluğumuza dönüp ne düşler kurduğumuza o zamanlarda; eminim her birimiz hatırlayabilir, neler yapmayı sevdiğimizi, kim olmak istediğimizi, nelerle biraz olsun kendimizle baş başa kalabileceğimizi…


Çünkü kendini gerçekleştirmenin bir parçasıdır hobilerimizi, düşlerimizi yaşamda var edebilmek. Aynı zamanda şifalandırır bizleri, iyileştirir ve dert dediğimiz şeylerle baş etmemizi sağlar. Hayatı ıskalamadan yaşamamıza destek olur, an’da kalma kavramının ta kendisidir bir hobiyle isteyerek ilgilenmek.


Yaşama kendi anlamlarımızı, stresli hayatlarımızı yönetmeye dair sebepler bulacağımız anlar yaratmaya da yarar hobiler. Bir hobi bazen zihnimizdeki kaygılı düşüncelerden bizi uzaklaştırıp başka dünyalara götürebilir ve dingin bir zihinle daha çözüm odaklı bir insan olmaya fayda sağlar.


Hobiler zihnimizin inziva anlarıdır. Düşünce biçimlerimizi olumlu etkileyerek bakış açımızı yenileyecek ve kendimizi gerçekleştirebileceğimiz zamanlara fırsat verecektir. Ama süreç önce kendine bu zamanı ve kaynağı ayırmaya layık görmekle başlar.

Peki sen’in gerçekleştirmek istediğin hobilerine dair düşlerin nedir_

Sohbete var mısın?


Sağlıcakla

Aynur Görmüş
Comments


bottom of page