top of page

(58) Değişim Seninle Başlar!Rahatsız olduğun şeyler varsa hayatta, değişmesi gereken YAŞAM’da olanlar değil, senin YAŞAMIN’da olanlara dair yaptığın yorumların, yargıların!


Her gün zorluklar, umut kırıcı, hatta sık sık öfkelendiğimiz, her şeyin üst üste geldiği zamanlar olabilir, hep de olacaktır.

Çünkü yaşam bizim etki alanımız değildir, kontrol edemeyiz ama bizim kendi etki alanımızda olan tek yer kendi yaşamlarımızdır. Burada bizler yaşamda olanları nasıl karşılayacağımızı seçebiliriz. Tepki veren mi etkili olmayı seçen insan mı olacağımızın iradesi bizdedir.


Zorluklar yaşamın içinde olur, bunlara göstereceğimiz tepkiler bizim hayat görüşümüzü tanımlar. Bu zor koşullar bakış açımıza göre bizi geliştiren, bize öğreten zorluklar olarak da yorumlanabilir ya da yaşama öfke duymamızı sağlayan, şikâyet etmemize, neden ben dedirten de… Seçim sende!


· Sen genelde etki alanına odaklanıp, bu koşullar için ne yapmayı seçen oluyorsun?


Deneyimlerine yani çoğunlukla yaşamda başına gelen zorluklarda verdiğin tepkilerine bir bakarsan tespit edebilirsin.

Düşünce biçiminde;

· Sorumluluk alan, hemen etkili olmaya niyet ederek ve olumlu bir bakış açısı ile çözüme odaklanan, harekete geçen misin?

· Yoksa şikâyet eden, hemen kızan öfkelenen misin?

· Ya da her iki davranışı birden gösteren misin?

· Hangi koşulda tepki veren, hangi koşulda teslimiyeti seçensin?

· Etkili insan olmak için yaşamda sahip olduklarına mı daha çok odaklısın, olamadıklarına mı?

· “Ben tek başıma ne yapabilirim ki” diyen misin, yoksa “En azından şikâyet ettiğimi önce kendimde dönüştürmeye başlayan” olayım diyen mi?

Bütün bu keşfettiğin deneyimlerin sana kendinle ilgili çok bilgi verecektir.


Yaşamlarımızda her daim değişimin kaçınılmaz olduğu net ama bunun iradesinin sadece kişinin kendi değişim isteğiyle mümkün olabileceğini söylemek durumundayım. Başkalarının bizimle ilgili rahatsızlığı bizim değişimimizi başlatmaz. Başkalarının bizden rahatsız olmasının bize dokunduğu yer, yani bizi rahatsız ettiği, acıttığı yer, değişimi başlatır. Hatta bazen alt üst eder, değişim de yetmez tamamen dönüştürür.


Bu yüzden;

· Rahatsızlıkların olduğunda ya da eleştirildiğinde kendini sorgulamayı, değiştirmeye gönüllü olmayı kolay seçen misin?

· Yoksa bahaneler üreten ve bunlarda her daim haklı olan mısın?

· Ya da eleştirileri üzerine almayıp, başkasını suçlayıp, dışardan mı bu değişimi bekleyensin, kendine sormaya ne dersin?


Sağlıcakla

Aynur Görmüş


Comments


bottom of page