top of page

118- D ü ş l e m e k 


 

 

Özgürce düş kurmak belki de tek gerçeğimizdir ve yaşadığımız hayatları ancak düşlerimizi gerçekleştirmek amacıyla anlamlı kılabiliyoruz. 

 

Hepimiz hayaller kurarız ama düş farklıdır; hayalden farkı eylem gerektirir, zihnimizde gerçek olmuşcasına görünür hale gelitirebildiğimiz, adeta gerçekten olmuş gibi tüm detayı ile yaşadığımızdır ve içinde büyük tutkular barındırır. Hayallerimiz ise çoğu zaman ulaşacağımıza inanmadıklarımızdır, bulunduğumuz mevcut durumdan ve kaynaklarımızın varlığından çok uzakta hatta imkansız olarak görünürler. 

 

Bir şeye benim düşüm diyorsak işte onu gerçekleşseydi nasıl ete kemiğe bürünürdü diye önce zihinde tasarlamak gerekir, olacağına dair inancın çok kuvvetli olmasını ister düş ve bu sayede zihnimizde imgeleştirebildikçe de gerçekliğimizde elde ettiğimizde ne hissettiğimizi keşfedebiliriz. Sonra bu hissi zihnimizdeki düşünceden bedene indirgeyebilir ve duygusunu da yaşatırız kendimize, inancımız daha da kuvvetlenir, artık imkansızlıklara değil mümkünlüklere odaklanır bilinç, elimizdeki kaynakları bir bir sıralar ve harekete geçme motivasyonunu sağlarız kendimize. 

 

Elbette düşe ulaşmak önemlidir ama esas önemli olan o adımı atıp, koşullarına uygun en yüksek performansı sergilemektir. Keza düş tek bir performansta gerçekleşmeyebilir. Başarı sadece bir performansın sonucunda değil de pes etmeden gerçekleştirmeye dair kendini adadığında yaşamına gelir. Sonucunda elde edeceğimiz düşün kendisi kadar yolda öğrendiklerimiz, gösterdiğimiz cesaret ve yaşadığımız o deneyim de sonuç kadar önemlidir. Bu yüzden düşü zihninde görebilen olmak birincil önemlidir. Düşe şüphe düşürmemek ikinci adım, çünkü şüphe varsa inanç yoksa o artık hayaldir.  

 

İşte insan düş görmezse, düşlemek için emek vermezse, gelişine yaşar, kaderine mecbur kalır ve dayatılmışı yaşamaya mahkum olur ve yaşamın pek de bir anlamı kalmaz. Yaşamdaki tek gerçeğimizdir düşlemek, bizler farkındayız ya da değiliz ama hepimiz düşlerimiz uğruna yaşıyoruz. Tek farkımız birbirinden farklı düşler kuruyor olmamız olabilir ama ortak duygudaşlığımız ise eğer düşlüyorsak. umut ediyoruzdur. Düşümüze dair eyleme geçtiğimizde de umut için bugünde birşey yapmış oluyoruz keza umut şimdide yaptığın eylemle ilgilidir, gelecekten beklediğinle ilgili değil. Geleceğimiz şimdide yapıtığımız seçimlerin toplamıdır. Bu yüzden her nasıl bir hayat yaşamak istiyorsanız, bugün düşleyin! 

 

Sağlıcakla

 Aynur Görmüş


Comentarios


bottom of page