top of page

(39) Bilgiyi Güce Dönüştürmek

Güncelleme tarihi: 7 Mar 2022


Bilgi güç değildir, potansiyel güçtür.


Nasıl ve nerde kullanacağınızı biliyorsanız o zaman güç olur. Yaşama uyarlanmayan her bilgi aslında yüktür.


Burada söylemeye çalıştığım şey aslında belirli bir amaca veya hedefe yönelmemiş bilginin, fayda sağlamak yolunda bir işe yaramayacağıdır. Sahip olduğumuz bilgiyi ancak sahada sağlayacağı fayda ile, “potansiyel güçten”, “gerçek güce” dönüştürebilmek, bizim onu yaşamda nerede kullanacağımızla mümkündür.


Bu yüzdendir ki hepimizin, mesleki ya da diğer hayatlarımızda, sonucunda başarıya, hedeflerine ulaşan bireyler olabilmemiz için, bilgiyi edinme ve öğrenme dönemimizin mezuniyetlerle bittiği yanılgısına kapılmamamız çok önemlidir. Sürekli potansiyel güç dediğimiz öğrenmek ve gelişmek için harcayacağımız kaynaklar kadar gerçek güce dönüşmesi için bilgiyi yaşama, deneyime de uyarlamak gerekir. Bunun için de kaynak ayırmalıyız.


Yoksa içindeki bilgilerle ne yapacağını bilmediğimiz her kitabı okumaya, her eğitimi almaya, her diplomayı, sertifikayı biriktirmeye odaklanarak, hayatta işimize yaramayacak bir sürü bilgiye zaman ayırmakla pek verimli sonuçlar elde edemeyeceğimiz kesin. Neyi iyi yapabilmek, hangi rolünde tatmin olmak istiyorsan, hangi hayatları okuyup ilham almak ya da sadece zihnini boşaltmak amacındaysan ona dair her gün okumalı insan. Her konuda bir fikrin olması elbette güzeldir ama belli konularda da uzmanlaşmak faydalıdır.


Bu sebeple aslında öğrenmemiz gereken en güçlü bilgi, kim olmayı istediğimiz, kendimizi nasıl gerçekleştirebileceğimiz, hayatımızda neler istediğimize dair bilgiyi öğrenmektir.

Hiçbirimizin tek başına yaşamda gerçekleşen tüm deneyimleri yaşayacak, bütün hataları yapmaya yetecek zamansal kaynağımız olmayacaktır. Merak ettiğin şeyleri, seni kendine götürecek, hayatına uyarlayabileceğin bilgileri başka hayatlardan da öğrenebilirsin. Çünkü senden önce bu bilgileri edinip hayatında uygulayan başkaları olduğunu da hatırla. Seni kendi gerçeğine götürecek başka deneyimleri okumalı, bilmeli insan elbette ki ama kendi yaşamında karşına çıkabilecek zorluklara karşı bu bilgileri kullanıp, yaratacağı farkı görmeden bilmek yetmeyecektir, unutma!


Bilgi günümüzde her yerde ulaşılabilir bir kolaylıktadır.


Yaşamda bir çoğumuz insanın nasıl mutlu, başarılı, sağlıklı olacağını iyi biliriz aslında. Burada fark etmemiz gereken çözümün bu bilgiyi kullanarak düşlerini nasıl gerçekleştireceğini, adanmış, istikrarlı, pes etmeden neler yapması gerektiğini bilmesindedir.


Bunu ritüellere dökerek her gün aynı şekilde adanmışlıkla, önceliklerini iyi bilerek, bedenini ve kalbini iyi dinleyip, onun rotasında çalışmaktadır. Kendini gerçekleştirmeye adayan, beden, ruh ve zihnine özen gösteren, bilgiyi de buna kullanan insan bütünsel sağlığına gösterdiği özenle düşünü bilir ve gerçekleştirir.

"Bütün sahip olduğumuz bilginin

tecrübe ile başladığına şüphe yoktur."

“İmmanuel Kant”


Sağlıcakla


Aynur Görmüş


Comments


bottom of page