top of page

(29) 'Kendini Bilmek' Neden Önemlidir?

Güncelleme tarihi: 2 Ağu 2022

Her birimiz çocukluk dönemlerimizde ailemizden, çevremizden, okulumuzdan, ya da büyüme yolculuğumuza eşlik edenlerin koşullandırmalarından veya onların yaşam üsluplarından öğrendiklerimizle kendi inanç kalıplarımızı ve mizacımızı oluşturmaya başladık. Buna da “benim gerçeğim” dedik.


Bu koşullandırmalarla da özgür düşüncelerimizi, düşleme gücümüzü yavaş yavaş kaybettik ve hatta bunu da gerçekçilik olarak tanımladık ve buna sahip çıktık.


Bütün bu öğrendiklerimizi zihin denen düşünce üretim merkezinde depoladık ve bugüne kadar da yaşamımıza taşıdık, buna mizacım dedik, karşılaştığımız her olan ’a cevabı, tepkiyi o kayıttan verdik, vermeye de devam ediyoruz.


Oysa bu gerçek “sen” değilsin!


Biz, yaşama her birimizin sahip olduğu eşsiz tasarımımızla, insan olabilme deneyimini gerçekleştirmeye ve bu işleyişimizle kendimizle ve bütünle bir olmaya geldik.


Bu yüzden kim olduğunu, neye hizmet etmeye geldiğini bilmek; kendinle tamam olarak bu yaşamı en tatmin edici şekilde deneyimlemeni sağlayacak ve özgürlüğünün kılavuzu olacaktır.


Kendini bilmek, önce insanı anlamakla başlıyor. İnsanın nasıl bir varlık olduğunu anladıktan sonra kendine ulaşmak daha kolay, daha hoşgörülü ve şefkatli olacaktır.


Bu sayede her insanın birbirinden hem farklı, herkesin eşşiz bir tasarımı olduğunu ama hem de her insanda güçlü ve dönüştürülmeye açık yanların olduğunu keşfedeceksin. Ve sonra hayalini kurduğun yaşamı ancak kendini bilip, kendine dönerek mümkün kılabileceğinin idrakine varacaksın.


Tatmin olabileceğin bir hayat mümkün ama bunun için sihirli bir değnek yok, olmayacak da. Çözüm sende, senin kendini tanımanla başlayacak süreç ve tasarımını keşfedip, yaşama bulduğun kendi anlamlarınla kendini gerçekleştirmenle, hayatın hangi alanlarında kendini kim olarak görmek istediğinle doğru orantılı olacak.


Bugüne kadarki inançlarını öğrenirken bilinçli bir yaşta değildin belki ve o inançlarla da kendin olduğunu zannettin evet. Ama artık farkındasın, bu kimliği sen var etmedin!


Bundan sonraki gerçekleştirmek istediğin “sen” i ve düşlerini inşa etmek için önce eskiyi keşfedip, bu rollerin seni tamamen yansıtmadığını, inandığın tüm düşüncelerin, senin varlığına sahip olmadığını fark edebilir ve onları terk edebilir, mevcutun yerini an’ da bilinçle yapabileceğin seçimlerle yer değiştirebilir ve özgür bir yaşamı elde edebilirsin.


Yeter ki iste, kolay olmayabilir ama imkânsız değil. Ve sen istersen her şey mümkün!


“Düşleme Atölye” si istersen sana eşlik etmek için burada!

Aynur Görmüş

Comments


bottom of page